Mojehobby.cz
Freehosting Ic.cz

TEMCO Pinto
- 700 mm
- 600 mm
- QX-30 EDF 14000 kV
- 2S LiPO 1300mAh
- Kř, V, Mot.
- 250 g


    Když klubový kolega Honza Kubica přinesl na letiště svoji Fury poháněnou malým 30mm dmychadlem, probudil ve mě dlouho dřímající touhu postavit si taky nějakého "tryskáče".


    Tak jsem si z e-baye objednal také jedno dmychadlo QX-30 EDF 14000 kV a začal přemýšlet, co na něj postavit. Nechtěl jsem hned "stíhačku", spíš nějaký cvičný stroj na způsob našeho Delfína, nebo Polské TS-11 Iskry. Při hledání na internetu jsem narazil na Pinto. Jednoduchost modelu a specifikace cvičného letounu rozhodly o volbě modelu. Model je postaven podle originál plánu i návodu, takže není celkem co rozepisovat. Vlastně jo, udělal jsem odnímací kabinu a pod kabinou jsem vydlabal prostor pro baterii. Trup je vybroušen ze 40mm silné desky XPS, křídla a ocasní plochy z 6mm depronu. Lokální výztuhy uhlíkovým páskem 5x0.5mm.


    Osazení modelu je následovné: 3x servo Power HD 6,5g přijímač Hitec HFS - 05MS regulátor Favourite SKY 30A dmychalo 30mm QX-30 EDF 14000 kV pohonný akumulátor 2S LiPO 1300 mAh

   Zálet proběhl 4.4.2020. Model letí krásně, bude ale potřeba nastavit menší výchylky - je docela citlivý (na moje ruce). Létá na půl plynu - obavy z malého výkonu dmychadla byly liché. I přes to, že křídlo má velmi jednoduchý, tzv.Kfm profil, létá model překvapivě dobře. Bohužel hned při prvním letu jsem model poškodil - při přistání v malé výšce přišel náhlý boční poryv větru, model zachytil křídlem o zem a udělal "hvězdu". Výsledek - zlomené křídlo a přeražený trup před křídlem. Naštěstí je to celkem dobře opravitelné, takže doufám, že si s modelem ještě zalétám společně s Honzou a jeho Fury.

    Netrvalo to ani moc dlouho, po opravě Pinto zase létá a to velmi dobře. Sešli jsme se v Manušicích na polétání a s Honzovou Fury jsme si spolu pěkně polétali a dokonce jsme si na chvíli oba točili termiku s našima "tryskáčema" :-) Moje Pinto je trochu větší a těžší, než Honzova Fury, která je zase díky nižší hmotnosti rychlejší. Ale je to tak správně, protože já mám cvičný stroj, kdežto Honza má stíhačku.