Mojehobby.cz
Freehosting Ic.cz


Bristol Prier Monoplane
- 680 mm
- 580 mm
- KD outrunner 1500kV
- 2S LiPo 450mAh
- 8x4.3
- S, V, Mot.
- 152 g


    Tento model jsem se rozhodl postavit po již několikerém shlédnutí filmu "Báječní muži na létajících strojích". Sice v tomto filmu neůčinkuje, ale je z této doby.
    Výkres jsem vlastně ani nekreslil, jen jsem si nechal zvětšit výkres na gumáčka, který jsem stáhl z Outerzone


    Konstrukci jsem ani nijak neupravoval, jen jsem přizpůsobil průřez lišt zvětšenému výkresu.

    Model je postaven celý z balzy, pouze motorová přepážka je z tenké překližky. Trup je celobalzový, v zadní části potažený papírem. Balza je předem namořena lihovým mořidlem v odstínu dřeva - namíchaný dub a kaštan. Křídla jsou taktéž celobalzová, profil je bez úprav použit z výkresu - celkem se mi líbil a nechtělo se mi nic vymýšlet. Koncové obloky jsou lamelovány z balzy. Obvody ocasních ploch jsou lamelovány z balzy, zbytek jsou balzové lišty. Výškové kormidlo je zavěšeno na "pantech" z diskety. plovoucí směrovka se otáčí na uhlíkové tyčce. Model je potažen tenkým Modelspanem, obarvenýv v čaji a vypnut napínacím lakem. Výplety nejsou funkční a jsou provedeny rybářskou šňůrou, napínáky jsou naznačeny slabou plastovou trubičkou. Kormidla jsou ovládaná rybářským pleteným návazcovým lankem "Technosteel".

    Podvozkové vzpěry jsou ze smrkových lišt a ulíkových tyček. Podvozek je doplněn kováním z tenkého Al plechu. Kování je na místo pouze nalepeno.

    "Maketa" rotačního motoru Gnome Omega 50HP je zhotovena z extrudovaného polystyrenu. Jednotlivé válce, vybroušené na vrtačce, jsou nalepeny na prstenec z papírové lepenky, navinutém přímo na plášti oběžky. Vzhledem k jeho malé hmotnosti není znát nějaká výrazná výkonová ztráta. Kryt motoru je natvarován z tenké hliníkové fólie.

    Takovýhle model si zaslouží pořádná kola, tak jsem mu je dopřál.

    Nechal jsem si na soustruhu upíchnout kroužky z prázdného spreje na ráfky. Poté jsem si vyrobil lisovací přípravek, ve kterém jsem ráfky zaprofiloval. Poté je po obvodu vyvrtáno 36 dírek 0,3mm. Náboje jsou z mosazné trubičky 4/2mm s připájenými podložkami. Kola jsou poté vypletena silonovým vlascem v jednoduchém přípravku. Obruče jsou slepeny z kruhové mikroporézní pryže průměru 6mm a následně nalepeny na ráfky. Ventilky jsou znázorněny kouskem injekční jehly. Výplet s náboji je poté nabarven stříbrnou barvou Humbrol. Ostruha je odpružena pružinou, navinutou z tenké ocelové struny.

    Model je osazen dvěmy servy 3,6g a přijímačem Hitec HFS - 05MS Motor KD 1500kV je napájené dvoučlánkem LiPO 450mAha řízen 10A regulátorem Zálet proběhl na Novoročním létání 2016. Model letí na půl plynu, vzhledem k nízké hmotnosti je určen do klidu, jinak je docela citlivý i na malé poryvy. Během záletu se ukázala potřeba více potlačit motor a mírně posunout těžiště, což bylo záhy provedeno a nyní model létá velmi klidně (samozřejmě za klidu).