Mojehobby.cz
Freehosting Ic.cz


Albatros D.Va


24.12.2006


- 790 mm
- 630 mm
- Speed 300 + MPJ 5:1
- 2 čl. LiOn 1100nAh
- Gws 8x6
- S, V, Mot.
- 362 g


    Vzhledem k ukončení výroby firmy Formoplast jsem se rozhodl udělat vyjímku a zakoupil jsem stavebnici Albatros D.V zmíněné firmy.
Rozhodl jsem se stavebnici použít jako výchozí polotovar pro vytvoření "skoromakety". Model byl jako jediný z těch, které byly v prodejně k dispozici, nenabarvený a proto jsem jej koupil, abych mohl zvolit kamufláž dle vlastního výběru.

    Po prostudování podkladů bylo rozhodnuto, postavit model ve verzi Albatros D.Va. Tvarově i rozměrově jsou stejné, jen jsem prostě našel pěknou kamufláž na tento typ.
    Začal jsem s úpravami drobných součástí modelu, jako je motor a kulomety. Na motor jsem použil dodávaný vakuový výlisek, který jsem doplnil o sací potrubí a ventilový rozvod, výfukové potrubí zůstalo beze změny, jen dostalo "rezavý" povrch. Bohužel výlisek kulometu vůbec neodpovídal předloze a navíc byl ve stavebnici jen jeden. Nezbylo, než oba kulomety vyrobit nové, alespoň trochu připomínající originální LMG 08/15.

    Součástí zvolené kamufláže je i část trupu v barvě lakované překližky. To byla další výzva, neboť to jsem ještě nikdy nedělal. Věděl jsem, jak na to, ale praktické zkušenosti jsem neměl. Tak jsem si to na kousku materiálu natrénoval a potom jsem to zkusil "naostro". Jak se mi to podařilo, můžete posoudit z následujících obrázků

    Model byl po dokončení zalétán s motorem Multiplex Permax 280 s převodovkou MPJet 3.46:1 a vrtulí GWS 10x4.7. Létal dobře, ale výkon pohonné jednotky byl na hranici jejích možností, zkrátka rezerva výkonu téměř žádná. Létat se s tím sice dalo, ale v případě nějaké "krizovky" by asi nastal problém. Proto jsem instaloval Speed 300 s převodem MPJet 5:1 s vrtulí GWS 8x6. Rozdíl velmi podstatný! Pominu-li start, létá model zcela realisticky na půl plynu. Na dvoučlánek LiIon 1100nAh je letový čas mezi 12 a 14 minutami. Za letu působí Albatros celkem realistickým dojmem. Jsem rád, že jsem si stavebnici pořídil.